Wisła Kraków Women

Historia

Historyczna – pierwsza piłkarska żeńska drużyna Wisły Kraków powstała we wrześniu 2020 roku. Ogłoszony wówczas został nabór dla dziewczynek między 8 a 11 rokiem życia, które utworzyły 15-osobową grupę treningową pod przewodnictwem trenera Bartłomieja Zelka. Rok później z inicjatywy ówczesnej Rady Nadzorczej Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków SA do rozgrywek V ligi Małopolskiej zgłoszona została drużyna seniorska. Duży wkład w budowę kadry zawodniczek mieli wtedy Andrzej Żądło, który pełnił w pierwszym sezonie rolę trenera, a także świętej pamięci Stanisław Sękiewicz, znany również jako Wiślacki Smok od 2005 roku, który został kierownikiem drużyny, pomagając w bieżącym funkcjonowaniu nowopowstałej drużyny.

  

2021/2022 
 
Premierowa runda jesienna w wykonaniu piłkarek Wisły była bardzo udana i zakończyła się ośmioma zwycięstwami i dwoma porażkami z drugą drużyną UKS 3 Weronica Staszkówka Jelna.  Na początku 2022 roku posadę menagera sekcji kobiecej objęła Katarzyna Sołtysińska, a 2 marca 2022 pojawił się nowy trener I drużyny - Mateusz Król. W trakcie rundy wiosennej z rozgrywek wycofała się drużyna ze Staszkówki Jelnej, a seria 8 zwycięstw pozwoliła uzyskać historyczny awans Wiślaczek do  4 ligi kobiet z dorobkiem 54 punktów.  Po udanych poczynaniach w lidze drużyna rozpoczęła zmagania w wojewódzkim Pucharze Polski w którym dotarła do półfinału ulegając w tym spotkaniu 0:1 Radziszowiance Radziszów. W tym sezonie Wiślaczki rozgrywały mecze na stadionie KS Zwierzyniecki.

  

2022/2023 

Nowy sezon przyniósł wiele zmian. Podczas intensywnych przygotowań do rundy jesiennej IV ligi Małopolskiej do szeregów Białej Gwiazdy dołączyło aż 10 nowych twarzy – Katarzyna Kuciel, Adrianna Sobolewska, Julia Łoboz, Sylwia Klaja, Martyna Sochacka, Monika Markiewicz, Paulina Włodarz, Weronika Kukla, Wioletta Nalepka oraz Dominika Herma. O powadze budowanej drużyny przy Reymonta 20 świadczy fakt, że kilka z nich miało okazję wcześniej występować na boiskach drugoligowych. 

Runda jesienna to trwająca wciąż dobra passa Wisły Kraków. Piłkarki z Reymonta zapewniły sobie fotel lidera wygrywając 8 meczów, zdobywając komplet punktów z bilansem bramkowym 69:4! Dopełnieniem jesieni było zdobycie wicemistrzostwa w Mistrzostwach Polski Kobiet 35+ przez dwie zawodniczki z Krakowa – Monikę Markiewicz oraz Małgorzatę Kołodziejską.  

Oprócz znakomitych poczynań I drużyny, strukturę szkoleniową Wisła Kraków Women poszerzyły 3 drużyny młodzieżowe – U11, U13 oraz U15. Młode adeptki futbolu oprócz regularnych treningów w profesjonalnych warunkach rozpoczęły również zmagania w lidze i zanotowały pierwsze sukcesy w barwach Białej Gwiazdy. 

Runda wiosenna w wykonaniu I drużyny była równie udana co poprzednia. Wiślaczki zanotowały kolejnych 8 zwycięstw, co przyczyniło się do awansu do III Ligi , wstępując tym samym po dwóch sezonach rywalizacji w województwie na poziom makroregionalny, z dorobkiem 48 punktów oraz bilansem bramkowym 133:7. 

 
 

2023/2024 

Bieżący sezon rozpoczął się od kolejnego poszerzenie struktur w zespołach młodzieżowych. Pojawiły się drużyny U9 oraz U18, a w ramach fuzji z klubem AKF Brzeźnica (wcześniej jego prezesem był ś.p. Stanisław Sękiewicz) zespół U16 przystąpił do rozgrywekCentralnej Ligi Juniorek . Sztab szkoleniowy wzmocniły zawodniczki I drużyny – Zuzanna Pokorniak oraz Aleksandra Łagowska.  

W letnim okienku transferowym znowu do zespołu dołączyło kilka nowych zawodniczek. Szeregi Wisły Kraków zasiliły: Lilla Mikulińska, Kinga Będkowska, Daria Kokoszka, Monika Jaskółka, Agata Dąbrowska, Klaudia Kurek oraz Dąbrówka Dudek. Zmieniło się też miejsce przygotowań zespołu – dzięki podpisanej umowie o współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie nowym miejscem treningów oraz rozgrywania meczów domowych stało się boisko przy al. Jana Pawła II 78 w Krakowie. 

Przed rozpoczęciem kolejnej kampanii ligowej zawodniczki Wisły Kraków przystąpiły do rywalizacji w wojewódzkim Pucharze Polski. Udało im się dotrzeć do finału, w którym nieznacznie uległy pierwszoligowej Staszkówce Jelna (3:4) . W rundzie jesiennej piłkarki Białej Gwiazdy wygrały 10 na 11 spotkań, przegrywając mecz z FSA Kraków i plasując się na drugim miejscu w tabeli , mając identyczny dorobek punktowy jak liderująca FSA.   

 

Sponsorzy i Partnerzy

Sponsor Strategiczny Wisły Kraków
Partnerzy